Mivel sokakhoz hasonlóan én sem kaptam részletes tájékoztatást, leírást arról, hogy mit ehet és mit nem egy tejfehérje allergiás, így közzéteszem az általam ismert ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Az alábbi termékek fogyasztása ENGEDÉLYEZETT tejallergia esetén:
- zöldségek, gyümölcsök
- kenyerek (tejfehérjét nem jelölt), vizes zsemle/kifli
- gabonapelyhek, magok, korpa, rizs
- tőkehúsok, halak
- tejmentesnek jelölt felvágottak (pl. Kométa, Pick)
- tojás
- Liga, Delma light margarinok
- növényi olajok
- gabonatejek – rizs, szója, zab, mandula, kókusz szójatejföl, szójajoghurt, tofu
- gyümölcslevek, üdítőitalok
Termékösszetétel alapján TILOS fogyasztani tejallergia esetén:
- tej,
- ízesített tejek, tejkészítmények, kakaó, karamellás tej, tejeskávé,
- joghurt,
- gyümölcsjoghurtok
- ivójoghurtok,
- kefir, kaukázusi kefir
- tejföl, krémföl,
- tejszín ,
- sajt,(laktózmentes is kerülendő!)
- vaj,
- vajolaj,
- tejcsokoládé, tejes csokoládé,
- tejzsírok (vaj, vízmentes vajzsír, tejszín),
- vajkrém
- tejes margarin,
- tejfehérje,
- tejpor,
- savó (tejsavó),
- savóprotein,
- savópor,
- édes savópor,
- savófehérje izolátum,
- író,
- írópor,
- kazein,
- kazein származékok,
- Na-kazeinát, K-kazeinát,
- laktóz, tejcukor,
- laktalbumin,
- laktoferrin,
- laktoszérum,
- laktobiumot
- laktoglobulin,
- citopánpor,
- hidrolizált kazein.
FONTOS!
Nem elég, ha valami laktózmentes, tejszármazékoktól is mentesnek kell lennie!
A tejfehérjéhez hasonló allergéneket tartalmaz más kérődző állat teje húsa, így azok is tünetkiváltók lehetnek. Ezt hívjuk keresztallergiának. Ne fogyassz marha-, borjúhúst és készítményeit, kecske, juh, bivaly, szamár, kanca, teve, stb… tejet, sajtot, túrót, húst.
Kereszt allergének lehetnek a citrusfélék és az olajos magvak is, ki kell kísérletezni, hogy a fogyasztásuk okoz-e problémát. Ha nincs tünet, akkor nem kell bevonni a diétába!
Alapvetően tilos a nyomokban tejfehérjét tartalmazó termékek fogyasztása is, de sok olyan személy van, akinek nem okoz tünetet az ilyen étel.
Tejfehérjementes étrend esetében pótolni kell a szükségletnek megfelelő kalciumot és D-vitamint.
Lényeges a B12- vitamin források fogyasztása, ezek a húsok, máj, halak, tojás.
Néhány hétköznapi tévesztési lehetőség tejfehérje allergia esetén és ezek kivédése:
- Növényi alapú tejszínhab, sajtok: a növényi alapú tejszínhabok, sajtok tartalmaznak tehéntejfehérjét. Keressünk rizsből, kókuszból vagy szójából készült vagy vegán tejszínhabokat, sajtokat!
- Tejsav és tejsavó: Míg a tejsavó esetében egyértelmű az állati eredet, addig a tejsavnak kémiailag nincs köze a tejhez – csak a nevében van „tej”. Viszont az élelmiszeripar a tejsav előállításához felhasználhat tejet, tejterméket. Ugyanis ha nem szintetikusan állítják elő, hanem bioszintézis során keletkezik tejsav, akkor tápanyagként a glükóz, keményítő mellett a laktóz, tejsavó, kazein is felhasználható. Tehát a fogyasztását csak abban az esetben kell mellőzni, ha a tejsav allergénként – vastagon szedett, nagy betűvel írott vagy aláhúzott – ki van emelve a termék csomagolásán. Ha nincs kiemelve, akkor növényi származék és tejmentes diétában is fogyasztható.
- „Igyon kecsketejet! Igyon bivalytejet!” – „Divatos” tévedés, és sokszor tejfehérje allergiásoknak ajánlják. Az orvosok a keresztallergia miatt nem javasolják a kipróbálását. Tehát akinél az IgE vérteszt pozitív lett tejre, ne próbálkozzon! Tejcukrot pedig minden állat teje tartalmaz.
- „Bio” szappanok, „tej és méz” – jelenség: A boltokban, egyéb helyeken gyakran tej alapú szappanokat, kozmetikumokat árulnak. Tejallergia esetén, a tejes krémtől, kézmosótól, szappantól begyulladhat az egyén bőre, szeme.
- Nem gyanús édességek: nyalókák között is van joghurtos ízesítésű, az étcsokoládékban is lehet valamennyi tejszármazék.
- „Mi a baja a gyereknek? Diétás tejet kapott, laktózmenteset!” A laktóz érzékenység nem ugyanaz, mint a tejfehérje allergia. A laktóz érzékenyég is kellemetlen tünetekkel járhat, de enzimpótló gyógyszerekkel fogyaszthat tejtermékeket, illetve ihat laktózmentes tejet, ehet laktózmentes tejtermékeket. A tejfehérje allergiások semmi olyat nem ehetnek, amiben akár egy ici-pici tejfehérje is van.
- Margarinok: A margarinok nagy részében van tejszármazék. Lehetőleg olyan margarint kell keresni, amiben kiemelik, hogy nincsen!
- Fagyizók, éttermek: Néhány helyen kapható tejmentes fagylalt vagy ételféleség. Viszont nagyon oda kell figyelni a tálalásra. Fagylaltok esetén sokszor a tejes fagyi után nyúlnak a kanállal a tejmentes fagyiba, így átviszik az allergént a mentes termékre. Biztonságosan külön eszközzel kellene szedni. (Megoldást a csomagolt, tejmentes jégkrém jelent, mert csomagolási hiba ritkábban történik.) Étteremben hasonló hibákat követhetnek el, például ugyanabban az olajban sütik meg a tejmentes ételt, mint amiben a rántott sajt sült.
- Attól nem lesz tejmentes a pizza, szendvics, pogácsa ha leszedjük a tetejéről a sajtot.
- Csak megbízható pékségekben vásárolj tejmentes pékárut, mert gyakran tartalmazhat valamennyi tejet a termék, az eladó nem tudja, hogy mit ehet a tejfehérje allergiás.
- Rengeteg hústermék is tartalmaz tejet: felvágottak, virsli, tepertő stb.
- Minden készáru összetételét el kell olvasni fogyasztás előtt!